top of page

Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

Sytuacja polskich schronisk, szczególnie tych prywatnych jest tragiczna. Mają one bardzo duże zadłużenia w szpitalach, hurtowniach z karmą, elektrowniach, czasem też i odłączane telefony itd. Polityka rządowa poprzednich władz nie rozwiązała tego problemu. Większość władz samorządowych unika dotowania schronisk w swoim regionie. Jestem pewna, że Wasza reakcja na tę sytuację mogłaby dużo zmienić. Obecnie w Polsce przytuliska te są zakładane przez ludzi będących w różnym wieku. Niektórzy z nich są bardzo młodzi, bo mają po 20- kilka lat, a niektórzy nawet około 70-ciu. To co ich łączy, to wielka wrażliwość na losy bezdomnych, chorych, pobitych, okaleczonych głodnych kotków, psiaków, koni czy innych zwierząt. W pomoc im angażuje się coraz więcej osób m.in. także uczniowie szkół, itd. Niestety wielu z nich może liczyć tylko na akcję „z doskoku”, czyli kilkurazową. A niewiele schronisk jest dotowanych przez Państwo. Każdy z nas ma w sobie pewną wrażliwość. I mam nadzieję, że jeśli jeszcze jej nie odkryliście, albo pomagaliście tylko ludziom będącym w potrzebie, to teraz połączycie się emocjonalnie także z losem tych zwierzaczków i je wesprzecie. Bardzo o to prosimy. Nawet drobne kwoty od Was i Waszych znajomych są bardzo potrzebne. Opiekunowie schronisk mają wiele pomysłów, jak pomóc swym podopiecznym. W ostatnim roku znalazło się też kilku sponsorów z zagranicy, m.in. z Chicago, którzy dotują sterylizację zwierząt w mieście z którego pochodzą. Niektóre schroniska posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza, że możesz przekazać 1% podatku na pomoc zwierzętom. Można przesyłać pieniądze na podane niżej konta bankowe lub wchodząc na stronę internetową schronisk, dokonywać elektronicznych wpłat m.in.z karty kredytowej (pobierana jest opłata 3%), lub ze swojego konta poprzez wyszukanie ikonki systemu płatniczego m.in. o nazwie:

 

Uwaga. Przy transferze pieniędzy z kont zagranicznych na polskie konta są pobierane opłaty np. w USA $50 . Za realizację czeków z zagranicy bank polski też pobiera znaczną opłatę. Niższe opłaty będą Państwo ponosić poprzez wysyłanie pieniędzy przez jakąś firmę wysyłkowa na adres schroniska. Proszę więc sprawdzić przeliczniki w swoich krajach. Można też wysyłać paczki. Jeśli więc macie niepotrzebne Wam rzeczy wyślijcie je proszę do Przytuliska dla psów, kotów i koni w Polsce.

 

Paczki : wyprane używane (nawet podarte, poplamione, dziurawe ) ręczniki, ścierki, pościel, materiały, stare poduszki, kołdry, koce, zasłony, szmaty (podarte podkoszulki itp.), dywaniki, jedzenie ( nawet kilka puszek czy suchej karmy), zabawki dla zwierząt, miski, obroże, leki, strzykawki środki dezynfekujące na pchły, itd. Miski, środki czystości , ręczniki papierowe, rękawiczki, szczotki, gąbki, druciaki itp. Jeśli chodzi o poduszki ( nie z pierza) i kołdry można wsadzić je do plastikowego worka, odessać powietrze za pomocą odkurzacza i worek zakleić. W „Przytulisku Ocalenie” gdzie są konie, bardzo potrzebne są buty dla personelu (nawet mocno zniszczone). Przy deszczowej pogodzie buty, w których oni pracują nie wysychają na czas. Kilka schronisk jest w bardzo złym stanie, wszystko się rozwala. Bardzo potrzebne są materiały budowlane: deski, cegły, kątowniki, siatki ogrodowe itd. Może komuś w Polsce pozostały one po budowie.

 

Kierownictwo niektórych schronisk oprócz zwierząt roztacza także opiekę nad biednymi rodzinami . Potrzebna jest odzież dla dorosłych i dzieci, buty oraz zabawki, słodycze dla dzieci, przybory szkolne itp. Moja akcja charytatywna obejmuje także rodziny zastępcze, przytułki dla ludzi i niektóre domy opieki społecznej. Jeśli chcesz im pomóc, udostępnię adresy. Osoby zainteresowane zorganizowaniem szerszej akcji pomocy proszę o kontakt, a udzielę wsskazówek.

 

Ze względu na przepisy UNII, do polskich schronisk można wysyłać z zagranicy tylko rzeczy nowe. Ale paczki z rzeczami używanymi można wysyłać do schronisk na adres imienny danej osoby, czyli kierownika lub osoby, pod opieką której są zwierzęta. To znaczy, że nie wypisujemy na paczce nazwy schroniska, tylko imię i nazwisko osoby z adresem schroniska. Obok nazw schronisk, do których dotarłam zaznaczone są na czerwono symbole dotyczące ich potrzeb. Ponieważ nie jestem w stanie na bieżąco uaktualniać wszelkie zmiany kontaktowe, proszę, przy braku strony internetowej schroniska o bezpośrednie skontaktowanie się z kierownikiem schroniska..

 

$- pieniądze. Paczki- rzeczy dla zwierząt i personelu.

Rodziny- paczki dla zwierząt , personelu i biednych rodzin, którym pomaga kierownictwo schr.

Mat. budowl. – jakiekolwiek materiały budowlane potrzebne do remontu schronisk.

 

Dodatkowe informacje Grażyna Gospodarska Kwintal USA e-mail: bionaturestudio@yahoo.com www.bionaturestudio.com Uwaga: Proszę o zrozumienie ciężkiej sytuacji w polskich schroniskach. Wysyłanie zwrotnej informacji do kilku osób o otrzymaniu paczek to równowartośæ torby z suchą karmą dla zwierząt. Personel jest zawsze bardzo wdzięczny za Państwa pomoc. Jeśli chcą się Państwo upewnić o dostawie, to po wysłaniu paczki można zadzwonić pod niżej podany telefon lub włożyć do paczki list z adresem e-mailowym.

 

Ponieważ w niektórych schroniskach co roku mogą zachodzić zmiany numerów telefonicznych  proszę się o tym upewnić.

 

Dotacji dla schronisk podlegającym organizacji TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami) można dokonywać wchodząc na stronę int. www.toz.pl Zarząd Główny w Warszawie ul. Noakowskiego 4, 00-666 Warszawa (22) 825-75-35, Łukasz Balcer –rzecznik lub TOZ działających w poszczególnych regionach.

 

Woj. Dolnośląskie

Dłużyna Górna - prowadzone przez TOZ

Dłużyna Górna 1F, ul. Kuźniczyska, 59-930 Dłużyna Górna tel. (75) 778-04-12 www.schronisko.wzgorzelcu.pl

Dzierżoniów ul. Brzegowa 151, 58-200 Dzierżoniów tel. (74) 831-18-00 -

Jelenia Góra ul. Spółdzielcza 32a, 58-500 Jelenia Góra tel. (75) 642-01-56 www.jelenia.schronisko.net

Legnica ul. Ceglana, 59-200 Legnica tel. (76) 866-02-65

Ligota Nowa k/ Oleśnicy Ligota Nowa 19

Poręby (Schronisko dla Koni) Poręby 1, 56-417 tel. (71) 398-73-79

Uciechów $, karma, paczki, mat. budowl.

Osiedle Białe 7, Uciechów, 58-203 Dzierżoniów tel. kom.( 510 ) 433 322 Robert Bienias www.uciechow.4.pl

Wałbrzych ul. Łokietka 7, 58-303 Wałbrzych tel. (74) 842-42-23

Wądroże Wielkie Mierczyce 9, 59-430 Wądroże Wielkie, Aleksandra Czechowska tel. 609 825 376 www.stacyjkamaltusia.ovh.org

Wrocław - prowadzone przez TOZ ul. Skarbowców 52, 53-025 Wrocław tel. (71) 362-56-74 www.psy.info.pl/schronisko_wroclaw

 

Woj. Kujawsko-Pomorskie

Brodnica Ustronie 20a, 87-300 Brodnica tel. (56) 498-26-29

Bydgoszcz ul. Grunwaldzka 298, 85-438 Bydgoszcz tel. (52) 372-21-30, 349 0390 www.schronisko.org.pl/news.php

Inowrocław ul. Toruńska 165A, tel. (52) 357 2320

Owczarki k/ Grudziądza ul. Szrotki, 86-300 Owczarki k/ Grudziądza tel. Brak

Rozważyn koło Nakła nad Notecią - prowadzone przez TOZ 89-100 Rozważyn koło Nakła nad Notecią tel. 600-93-10-12 www.schroniskorozwarzyn.republika.pl Toruń ul. Przybyszewskiego 3, 87-100 Toruń tel. (56) 622-48-87

Węgrowo Węgrowo 4, 86-300 Grudziądz tel.kom. 56 4646100 Artur Zielaskowski www.schronisko-grudziadz.eu

Włocławek ul. Przemysłowa 16, 87-800 Włocławek tel. (54) 233-17-30

bottom of page